Przejdź do treści

Ostatni zachowany lamus tkacki na terenie Chodzieży

Na teren parku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej znajduje się ostatni, oryginalny lamus tkacki w Chodzieży. Został on tam przeniesiony w 2021 r. Pierwotnie znajdował się przy ul. Nowej 7, która należała do ciągu parceli prowadzących od ul. Wojska Polskiego.

Na tablicy informacyjnej, znajdującej się przy budynku, można znaleźć dodatkowe informacje:

„Tkacze/sukiennicy w Chodzieży pojawili się w połowie XVII w. Była to najczęściej ludność pochodzenia niemieckiego. Sprowadzeni zostali z Leszna przez ówczesnego właściciela miasta S. Z. Grudzińskiego i zostali osiedleni na terenach obecnej ul. T. Kościuszki, które nazwano „Nowym miastem”. Wielkopolski okręg sukienniczy obejmował miasta pogranicza Wielkopolski i Śląska (Rawicza, Leszna, Trzcianki, Rogoźna, Chodzieży).

Zabudowa tej dzielnicy charakteryzowała się zwartymi, parterowymi, niepodpiwniczonymi domami, zwanymi domkami tkaczy, zbudowanymi w konstrukcji szachulcowo-zrębowej i zwróconymi szczytem do ulicy. Na parterze ulokowane były warsztaty rzemieślnicze, a na tyłach domu budynki gospodarcze. Każde podwórko kończyło się ogrodem, w którym stał lamus tkacki – magazyn na sukna i potrzebne narzędzia.”

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *