Przejdź do treści

Chodzież

Chodzież (niem. do 1878 Chodziesen, Kolmar (in Posen)) – miasto w Polsce w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu chodzieskiego. Jest położona na Pojezierzu Chodzieskim, między jeziorami: Chodzieskim (zwanym także Miejskim), Strzeleckim i Karczewnikiem, przy drodze krajowej nr 11. – źródło wikipedia.org z dnia 2023.12.15.

Ważne daty

Informacje związane z datami zostały zaczerpnięte z „Terminarza Chodzieskiego 2024”

8 stycznia — rocznica bitwy o Chodzież w Powstaniu Wielkopolskim (1919 r.)

22 stycznia rocznica wyzwolenia Chodzieży spod okupacji hitlerowskiej (1945 r.)

3 marca rocznica nadania praw miejskich Chodzieży (1434 r.)

4 maja Święto św. Floriana patrona miasta Chodzieży, Dzień Strażaka

  • 1 stycznia 1914 r. otwarto w Chodzieży sieć wodociągową. Miejskie wodociągi wybudowała firma Windschild & Langelott z Bydgoszczy. Do dziś można znaleźć w mieście włazy kanalizacyjne „Bromberg”, czyli z niemieckiego „Bydgoszcz”.
  • 3 marca 1434 r. – to jedna z ważniejszych dat w historii Chodzieży. W tym dniu na prośbę Trojana z Łękna, ówczesnego właściciela wsi, Chodzież otrzymała przywilej lokacyjny, zawierający zezwolenie króla Jagiełły na lokację miasta na prawie magdeburskim. Król podpisał takie zezwolenie w Nowym Korczanie k/Krakowa.
  • 4 maja świętujemy zawsze Dzień Strażaka, jednak od 2015 r. jest to również ważny dzień dla całego miasta, bowiem 17 września 2015 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Prymas Polski abp. Wojciech Polak wręczył Burmistrzowi Jackowi Gurszowi dekret, wydany przez watykańską Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny sakramentów o ustanowieniu św. Floriana patronem miasta.
  • 28 czerwca 1933 r. w Chodzieży odbyło się pierwsze „Święto Morza”, które nawiązywało do święta zapoczątkowanego rok wcześniej w Gdyni. Wówczas na wody Jeziora Miejskiego wypływały łódki i puszczano wianki. Odbywały się parady i uroczyste odczyty. Świętowano hucznie w ten sposób aż do końca okresu II RP.
  • Pierwsze jazzowe Warsztaty Muzyczne „Chodzież” odbyły się w dniach 18-30 sierpnia 1971 r. (najstarsze w Europie).
  • 30 września 2014 r. uchwałą Rady Miejskiej w Chodzieży został ustanowiony hejnał Chodzieży, który codziennie w południe jest wygrywany z wierzy kościelnej przy parafii św. Floriana. Autorem hejnału jest Adam Sławiński.
  • 2 października 1973 r. przedstawiciele chodzieskich zakładów pracy podjęli uchwałę o budowie krytego basenu kąpielowego z zapleczem wypoczynkowo-gastronomicznym. Powołano Społeczny Komitet Budowy, na czele którego stanął p. Bogusław Wożniczko. W rekordowo krótkim czasie (rok i pięć dni), czyli 7 listopada 1074 r. oddano do użytku tętniący życiem nowatorski, jak na tamte czasy obiekt sportowy.
  • 11 listopada 2014 r. otwarto Dział Historii i Tradycji Miasta przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży. Zgromadzono tu najstarsze zabytki powiązane z historią miasta, pamiątki z I i II wojny światowej oraz wyroby ceramiczne w miejscowych fabryk, stanowiące największy zbiór spośród wszystkich eksponatów.
  • W okresie II wojny światowej w Chodzieży działały dwie orkiestry dęte: przy Zakładzie Porcelany i przy Zakładzie Porcelitu. Pod koniec 1944 r. doszło do ich scalenia. Orkiestrę założyli: Leon i Teodor Wasielewscy, Franciszek Stolp i Adam Wisniewski. Do momentu zmian ustrojowych 1989 roku orkiestra działała przy zakładach porcelany. Następnie została przekształcona w orkiestrę miejską z siedzibą w Chodzieskim Domu Kultury. Od 2009 r. kapelmistrzem Orkiestry jest Sławomir Czapla.

Chodzież na mapie ze zdjęciami

Serdecznie zapraszam do odkrywania ciekawych miejsc w Chodzieży i jej okolicy. Wykonane zdjęcia zostały umieszczone na mapie w pobliżu miejsca ich wykonania. Obecnie fotograficzna mapa zawiera 135 zdjęć.

Jeśli wybierasz się na zdjęcia do Chodzieży, to zobacz na mapie, w które miejsca warto się wybrać. Zobacz zdjęcia. Jeśli potrzebujesz zdjęć z Chodzieży, to zapraszam do kontaktu.

Strony internetowe związane z Chodzieżą: